Volná místa:

  • 2nd Level IT support
  • Obchodní zástupce

Vaše CV posílejte na: info@pcsos.cz. Bližší informace níže.

2nd Level IT support

We are currently offering contract for the 2nd Level IT support. You will be responsible for our clients mainly in Jaromer and Prague region.

Job description:

  • Managing and maintaining IT infrastructure of our customers
  • Maintenance and monitoring of hardware, installation and configuration of user’s workstations
  • Technical support for users (laptops, PCs, telephones)
  • Administration of user’s OS
  • Maintenance and administration of systems, applications and printers
  • Analysis and solution of incidents / requests
  • Multiple IT support jobs including HW maintenance, Toners replacements, LAN cable installations/creations, Help during LAN build projects, help customers with day to day tasks and IT issues

Requirements:

  • Experience in a similar position min. 1-2 years
  • English and Czech language at communicative level
  • Orientation in HW and SW
  • Knowledge of OS MS Windows, MS Office
  • Basic knowledge of TCP/IP networks
  • Responsible and reliable access to troubleshooting
  • Communicativeness, diligence, analytical thinking, technical skills, ability to work independently  and as a part of the team
  • Knowing Apple's advantage
  • Willingness to travel
  • Clean criminal record

Location

  • Jaromer, Praha, ostatni

We offer:

  • 35 000 - 55 000 Czk / month (invoicing sum)
  • company phone + notebook
  • travel allowance

Obchodní zástupce

Společnost PC SOS s.r.o. hledá nového kolegu na pozici Obchodní zástupce pro region Praha a Středočeský kraj (až 30.000,- Kč fix + provize až 30% - možnost neomezeného výdělku)

Náplň práce:

  • vyhledávání nových klientů a navazování vztahů s novými obchodními partnery
  • příprava cenových nabídek
  • komplexní péče o zákazníka, udržování a rozvíjení nově nabytých vztahů se zákazníky
  • identifikace požadavků a potřeb zákazníka
  • reprezentace a zastupování firmy

Požadujeme:

  • velmi dobré komunikační a prezentační schopnosti a organizační dovednosti
  • orientaci v IT (ideálně - není ale podmínkou)
  • praxe na obdobné pozici min. 2 roky
  • schopnost samostatné práce a organizace času, časová flexibilita, ochota cestovat
  • energické pracovní nasazení a zodpovědný přístup
  • schopnost navazovat a rozvíjet dlouhodobé obchodní vztahy
  • SŠ/VŠ vzdělání
  • trestní bezúhonnost
  • spolupráci na ŽL

Nabízíme:

  • fix: až 30.000,-Kč / měsíc (dle zkušeností a praxe)
  • provize: až 30% z obchodní marže (dle výsledků) - možnost neomezeného výdělku
  • služební telefon a notebook
  • po zapracování služební auto
  • kancelář Praha 4